RCKiK Racibórz
Nie czekaj i zadzwoń!
32 415 20 88
Napisz do nas e-mail:
sekretariat@rckik.pl

„Kropelka Energii antyCOVID-19” – II Ogólnokrajowa Akcja Zbiórki Krwi Energetyków – akcja objęta Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego

15:03 07.10.2020

W całym kraju zapasy banków krwi topnieją i są dramatycznie niskie z powodu epidemii COVID-19. Brakuje wszystkich grup krwi, szczególnie tych najrzadszych. Dlatego 01.10.2020 r. ruszyła II Ogólnokrajowa Akcja Zbiórki Krwi Energetyków, która potrwa do końca grudnia br.
Krwiodawcy, którzy planują oddać krew, mogą włączyć się w ogólnokrajową akcję Fundacji Kropelka Energii. Wystarczy pracownikowi rejestracji podać hasło: „Kropelka Energii” – donacja zostanie wówczas uwzględniona w ogólnych statystykach.
W związku z wspomnianymi brakami krwi, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o pomoc. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Nie bójmy się nią dzielić. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że jej oddawanie jest bezpieczne. RCKiK nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Osoby, które oddadzą krew, a u których w ciągu 14 dni zostanie wykryty COVID-19 powinny niezwłocznie poinformować o tym centrum krwiodawstwa.
Krew może oddać każda zdrowa osoba, która nie przebywa w danej chwili na kwarantannie oraz nie wykazuje żadnych objawów grypopochodnych takich, jak: gorączka, kaszel lub ogólne osłabienie.